خانه / دسته‌بندی نشده / اگر کار امروز را به فردا می اندازید بخوانید

اگر کار امروز را به فردا می اندازید بخوانید

به تاخیر انداختن کارها یکی از عادت های ناپسندی است که خیلی از افراد به آن گرفتار هستند. امروز و فردا کردن و کار امروز را به فردا انداختن نه تنها دردی را از ما دوا نمی کند، بلکه باعث روی هم رفتن انواع و اقسام کارها می شود و در نهایت، جملاتی با پیشوند «ای کاش…» را به خود می گوییم.

هرگز کاری را که امروز قادر به انجامش هستید به فردا موکول نکنید امروز همان فردایی است که دیروز منتظرش بودید.    مارک تواین

شما تنها کسی نیستید که کارهایش را به بعد موکول می کند. درصد بسیار زیادی از افراد هستند که با تاخیر انداختن کارها ، انجام مسئولیت ها و وظایفشان را به زمان دیگری موکول می کنند و تا آخرین لحظه کارهایی که باید انجام دهند را انجام نمی دهند. دکتر واکر کارشناس تعویق در دانشگاه سنت جونز معتقد است که همه افراد به نوعی کارهای خود را به تاخیر می اندازند، همه ما کارهایی در زندگی برایمان پیش می آید که آنها را به بعداً موکول می کنیم و می توان گفت که این امر کاملاً طبیعی است.

به عنوان مثال اگر سه شنبه تصمیم به کاری گرفتند آن را به روز شنبه که اول هفته است موکول می کنند و می گویند از اول هفته شروع می کنم و چنانچه شنبه مورد نظر بیست و هفتم ماه بود باز هم بهانه می آورند و تصمیم می گیرند از اول ماه شروع کنند.

این کار همچنان ادامه می یابد و آنها برای به تاخیر انداختن کارها و تصمیماتشان همواره به دلایلی ظاهراً قانع کننده متوسل می شوند. سرانجام بعد از بهانه تراشی ها و توجیه کردن های جورواجور که قصد می کنند دست به عمل بزنند یک واقعه نامنتظر مانند تصادف، بیماری، مهمان ناخوانده و یا حوادثی از این قبیل اراده آنها را متزلزل می سازد و باز هم از خود رفع مسئولیت می کنند، حال آنکه اگر عمیقا به دنبال هدف خویش باشند باید بعد از مطالعه بررسی و مشورت بلافاصله و به دور از هرگونه تاخیری دست به اقدام بزنند.

بیشتر افراد ناموفق کسانی هستند که از شروع کار طفره می روند و همیشه دلایلی برای توجیه آن دارند. عبارت « کار امروز را به فردا نیندازید » بسیار ساده و به دور از هر ابهامی است و همه ما به معنا و اهمیت آن در زندگی واقفیم اما در عمل این توصیه را رعایت نکرده و پیوسته کارها را به تاخیر می اندازیم.

کار امروز را به فردا مینداز

به تاخیر انداختن کارها

علت به تاخیر انداختن کارها چیست؟ چه دلایلی باعث می شود در اجرای تصمیماتمان چنین ناتوان باشیم:

۱- احساس خود کم بینی

عوامل متعددی باعث این احساس در شما می شوند. وقتی از خود توقع انجام کاری را دارید و دوست دارید آن را به بهترین بهترین و کامل ترین نحو انجام دهید اما به نتیجه دلخواه نمی رسید ممکن است این احساس به شما دست می دهد. و در دفعات بعدی که می خواهد این کار یا کارهایی دیگر را انجام دهید فکر می کنید توانایی انجام هیچ کاری را ندارید، پس می توانید نتیجه بگیرید که به تاخیر انداختن کارها در شما حاکی از وجود مشکلات بزرگتر در درونتان هستید.

 

۲- ایده آل گرایی

اگر نمی توانم آن را به خوبی و به بهترین نحو انجام دهم، ترجیح می­دهم که اصلاً آنرا انجام ندهم. اینها همان جملاتی هستند که در ذهن یک فرد کمال گرا یا ایداه آل گرا می آیند. این افراد آنقدر به جزئیات مسائل و انجام کار به بهترین شکل اهمیت می دهند که اصل موضوع از یادشان می رود و با کارهایی که می کنند وقت کافی برای انجام کارهای مهم­تر را از دست می دهند. این افراد به خاطر این که توقع زیادی از خود دارند اگر در انجام کاری کوچکترین خطایی کنند مدام خود را سرزنش می کنند و ممکن است حتی از ادامه کار منصرف شوند. اگر شما هم چنین ویژگی دارید به شما پیشنهاد می کنم قبل از هر کاری که می خواهید انجام دهید ابتدا قسمت بندی کنید و بعد هر قسمت را در یک زمان مشخص انجام دهید و سپس به انجام پروژه بعدی بروید.

۳- ترس

اگر مضطرب هستید، تردید دارید و احساس می کنید نمی توانید کاری را که در دست دارید به پایان برسانید، شاید ترس از عدم موفقیت در آینده عامل اصلی آن باشد که کارها را به تاخیر می اندازید. اگر در کار خود تازه وارد هستید کاملاً طبیعی است که قدری محافظه کارانه تر با مسائل برخورد کنید. هنوز چیزهای بسیار زیادی برای یاد گرفتن وجود دارد.

۴- تنبلی و راحت طلبی

تنبلی و راحت طلبی و کار امروز را به فردا انداختن معمولاً در بیشتر افراد وجود دارد که بخشی از آن به طبیعت آدمی و بخش دیگر به عدم خودباوری و هدفمندی انسان‌ ها مربوط می‌ شود. مثلاً کسی که آرزوی رسیدن به هدفی بزرگ همچون قبولی در رشته پزشکی را دارد باید از تفریحات زودگذر و برخی خوشی­ها چشم بپوشد و از بازی و شب نشینی و تفریح خود کم کند تا وقت مناسبی برای مطالعه پیدا کند.

۵- عدم علاقه

گاهی اوقات علاقه چندانی به کاری که می خواهیم انجام دهیم نداریم و همین بی انگیزگی باعث می شود شور و شوق کافی برای انجام آن کار را نداشته باشیم. به همین دلیل همین لازم است که کاری را که هیچ گونه تمایلی به انجام آن نداریم در ابتدا انجام دهیم و سپس پاداشمان را انجام دادن کاری که به آن علاقه داریم بگذاریم.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای گام به گام توسعه ی مهارت های شخصی

 

به تعویق انداختن کارها

 

امام علی (ع) در مورد به تاخیر انداختن کارها می‌فرمایند: بدانید که روزها به سه دسته تقسیم می شوند، روزی که گذشت و امیدی به بازگشت آن نداری، روزی که مانده و هم‌اکنون در آن هستید و روزی که می‌آید و اطمینان به آمدن آن نیست. دیروز پند است، امروز غنیمت و از فردا خبری نیست که از آن کیست … امروز امانتداری است که هر چه به او بسپاری و هر کاری که در آن انجام دهی به تو باز خواهد گرداند.

پس شما دانش آموز عزیز اگر قصد دارید خود را برای کنکور آماده کنید، از همین حالا شروع کنید و نگویید فردا شروع خواهم کرد که چون فردا رسد، مانند امروز فردایی دیگر در پی دارد و بدون این‌که متوجه شوید، کنکور از راه می‌رسد و شما آماده نیستید. یا شما آقای سیگاری! اگر واقعاً قصد ترک آن را داری، همین لحظه سیگار خود را خاموش کنید و دور بیندازید و یک لحظه هم تأخیر نکنید و یا شمایی که می خواهید کسب و کار جدیدی راه بیندازید آنقدر امروز و فردا نکنید و خانم محترمی که قصد اصلاح رفتار خود را دارید و می‌خواهید به همسر و فرزندان خود بیشتر اهمیت دهید از هم اکنون شروع کنید .چرا که یک دقیقه‌ یک ساعت، یک ساعت ساعت‌های دیگر و فردا فرداهای دیگر را به دنبال دارد!

و در نهایت این‌که بهتر است این جمله زیبا در مورد به تاخیر انداختن کارها را در تابلویی بنویسیم و در اتاق یا محل کارمان نصب نماییم : « کار امروز را به فردا مینداز » تا هر صبح و شب آن را ببینیم و بدان عمل کنیم که رمز موفقیت و پایه و اساس خوشبختی انسان در آن است.

منبع:وب سایت به سوی کمال

درباره ی fixlifeir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *