خانه / دلایل به تعویق انداختن کارها / تعلل و به تعویق انداختن کارها در زندگی

تعلل و به تعویق انداختن کارها در زندگی

تعلل یکی از مهمترین عامل هدر رفت زمان در زندگی است.تعلل سارق زمان است .

اگر بتوانید بر تعلل غلبه کنید و کارهای روزانه را طبق زمان بندی وبرنامه ریزی انجام دهید ، میتوان گفت که شما فردی موفق در کارهایتان هستید.

اکثر آدم ها کارهایشان را به تعویق می اندازند . ولی این به تعویق انداختن کارها در افراد مختلف متفاوت است . دلیل تمایز افراد در تعویق کارها به نحوه ی تشخیص آنها بر می گردد .

افراد موفق معمولا کارهای کم ارزش را به تعویق می اندازند . ولی دیگر افراد کارهایی را به تعویق می اندازند که ارزش زیادی در زندگی وحیطه شغلی آنان دارد .

برای اینکه بتوانیم تشخیص دهیم تعلل در کدام امور به ضرر و یا سود ماست باید بتوانیم تفکر خلاقی دراین زمینه داشته باشیم .

۱- مثلا بتوانیم اگاهانه تصمیم بگیریم که برخی از کارهای غیر ضروری را انجام ندهیم .

۲- فهرست کارهایمان را نگاه کنیم وبرخی از کارهایی که اهمیت چندانی ندارند را مشخص کرده و تا اتمام کارهای مهم تر به سراغ آنها نرویم .

۳- به جای به تعویق افتادن خود به خودِ امور، خودمان اقدام به تعویق کنیم . به جای آنکه امور برایمان تصمیم بگیرند .مابرای امور تصمیم گیرنده باشیم .

اغلب افراد سعی میکنن کارهای بزرگ رابه تعویق بیندازند که این کار ، کاری اشتباه است .چون بزرگ ترین کارها معمولا مهم ترین کارها هم هستند .برای جلوگیری از این پیش آمدباید با مدیریت وتفکری اگاه روشهایی را به کار بگیریم که بتوانیم از تعلل وتعویق نادرست در امور جلو گیری کنیم .

برنامه ریزی ذهنی کنیم

این جمله را در ذهن خود پرورش دهیم ((همین الان باید انجامش بدهم )) ملکه ذهن شدن این جمله میتواند در افزایش بهروری کارها به ما کمک کند .هرگاه با کاری روبه رو شدیم خود را موظف بدانیم که باید همین الان آن کار را انجام دهیم .وقتی در راس همه امور به این امر عادت کنید که باید کاری به عهده شما است را همین الان انجام دهید ، در کارها موفق تر خواهید بود .

معمولا بزرگی یک کار یکی از دلایل به تعویق افتادن (تعلل ورزی) آن کار است . زمانی که با کاری بزرگ رو به شدید آن را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید . و به ترتیب از اولین بخش تا آخرین بخشش را انجام دهید .

معمولا اولین گام در انجام هر کاری میتواند مهمترین آن باشد . وقتی در کارها قدم اول را برداریم ، گام های بعدی آسان تر خواهد شد .

برای اینکه بتوانید در زندگی تعلل و تعویق را مدیریت کنید باید بتوانید ، در خودتان حس فوریت را زنده کنید .

برای به کار گیری حس فوریت :

۱- باید توانایی تعیین اولویت ها را در زندگی داشته باشید و.

۲- توانایی شروع مهم ترین کارها وانجام سریع ودرست آن را داشته باشید .

۳- توانایی تفتیک کارهای مهم وضروری از کارهای غیر ضروری وکم اهمیت را داشته باشیم .

۴- توانایی اقدام برای کارها ونداشتن ترس از شروع کارهای بزرگ  .

۵- توانایی مقابله با ترس از شکست را داشته باشیم .

وقتی موفق شدید به محض روبه رو شدن با کارهای بزرگ ومهم دست به انجام آن بزنید ، میتوانید ازهمه فرصت هایی خوبی که پیش رویتان قرار می گیرد به نحو احسنت استفاده کنید. و از تعلل و تعویق در انجام ندادن کارهای کم اهمیت وغیر ضروری استفاده کنید .

موفق وپیروز باشید .

www.simineh.com

درباره ی fixlifeir

همچنین ببینید

4 سوال برای مقابله با به تعویق انداختن

به تعویق انداختن همچون صدایی در سر شما است که شما را با بهانه‌هایی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *