خانه / دلایل به تعویق انداختن کارها / دلایل به تعویق انداختن کارها

دلایل به تعویق انداختن کارها

 بعد از 10 دقیقه کلنجار رفتن با کاری که باید همین امروز انجام شود ناگهان تمرکزتان بر روی چیز دیگری قرار میگیرد و کلاً کار مورد نظر را به وقت دیگری موکول میکنید!!

«پشت گوش اندازی» (Procrastination) عبارت است از تعویق ارادی و داوطلبانه کاری ناخوشایند به آینده، با علم به اینکه این عمل با تشخیص و قضاوت خود فرد در تناقض است . با این کار، فرد مسئله را به گردن خودِ آینده اش می اندازد. هر چند بعضی پشت گوش اندازان ادعا می کنند که تحت فشار، بهتر کار می کنند و شاید به عجلهٔ دقیقهٔ ۹۰ برای شروع کار احتیاج دارند.

هزینه های پشت گوش اندازی اغلب قابل توجه اند. شواهد نشان می دهد، عادت واگذار کردن کار به دقیقه ۹۰ عموماً موجب کیفیت پایین عملکرد و نیز افت سلامتی می شود . برای مثال دانشجویانی که به طور معمول پشت گوش اندازی می کنند، همواره نمرات پایین تری می گیرند. پشت گوش اندازان اغلب پیگیری درمان و معالجات و آزمایشات پزشکی را هم به تعویق می اندازند.

اما چرا وقتی هیچ خیری از پشت گوش اندازی به ما نمی رسد، باز هم این طور بر آن اصرار داریم؟ اینجا ۵ علت برای این مسئله را می خوانید:

۱. پشت گوش اندازی، بلایی از دوران مدرن.

فقدان ساختار و جهت دهی های تحمیلی در محیط کار ممکن است در افزایش پشت گوش اندازی مؤثر باشد. حذف تأخیرِ بین انگیزهٔ تکانشی و تصمیم، به ناچار به نفع انگیزهٔ تکانشی تمام می شود (مثلا چک کردن اینستاگرام به جای کار کردن). با تحلیل رفتن فرصت تأمل، سرعت بالای امکانات، ارضای امیالِ لحظه ای را آسان تر می کند. یک راه حل این است که محیط خود را به شکلی طراحی کنید که هدف مورد نظرتان را محتمل تر کند؛ برای مثال اگر مدام سراغ چک کردن اینستاگرام و تلگرام می روید، دسترسی به اینترنت را برای خودتان سخت تر کنید.

۲. کارهای ناخوشایند.

مهم ترین پیش بینی کننده پشت گوش اندازی، ویژگی های کار پیش روست، ناخوشایند، حوصله سربر و فاقد جذابیت (مثلا خرید برای خانه یا شستن لباس ها یا ورزش). چطور می توان این کارهای ناخوشایند را سر موقع تمام کرد؟ استراتژی «تقسیم و فتح» ممکن است در این زمینه به کار بیاید. این یعنی تمرکزتان را از هدف نهایی به دنباله ای از کارهای میانیِ انجام شدنی منتقل کنید . یک استراتژی دیگر برای این مسئله ساخت یک نقشه «اگرآنگاه» برای خودکار کردن تلاش برای هدف است (مثلا اگر من کامپیوترم را روشن کنم، اول ۴۵ دقیقه روی تکالیفم کار می کنم).

۳. زمان بندی.

زمان بندی پاداش و مجازات دیگر عامل مهم است. گاهی نقطه انتخاب و عواقب مرتبط با آن، از نظر زمانی از هم جدا هستند. این فاصله، تضادی داخلی بین خواسته ها و منافع حال و آینده ایجاد می کند. پشت گوش اندازی زمانی رخ می دهد که تلاش های حال تا حد زیادی در مقایسه با تلاش های آینده ملاحظه شدنی باشند. این منجر می شود افراد کارها را تا فردا به تعویق بیاندازند، فاقد پیش بینی اینکه وقتی فردا برسد، کار لازم باز هم تأخیر خواهد داشت برای مثال، فرد سیگاری که می خواهد ترک کند، می تواند سال ها مشغول کشیدن «آخرین» سیگار باشد. راه حل این مسئله، یافتن راهی برای تغییر منظرهٔ اهداف بلندمدت، به پاداش ها و مجازات های کوتاه مدت است؛ برای مثال، لحظه دردناک وارد شدن به یک استخر آب سرد ممکن است بر مزایای به تأخیر افتادهٔ شنای صبحگاهی غلبه کند. برای فائق آمدن بر این مقاومت، باید این کار را در ذهن تان با احساس مثبت حاصل از ورزش مرتبط کنید.

۴. اضطراب.

اجتناب، شکل شناخته شده ای از مقابله با اضطراب است. پشت گوش اندازان از ترس شکست یا حتی در انتظار آن، شروع را به تعویق می اندازند. شواهد نشان می دهد پشت گوش اندازی با سطوح بالای استرس در ارتباط است . برای خلاصی از استرس، اهمال کاران تمرکزشان را از آینده به پاداش های فوری تر منتقل می کنند، تا از کارهای با اولویت بالا اما چالشی دوری کنند. یافتن راه هایی برای کاهش استرس ممکن است ظرفیت فرد برای کاهش پشت گوش اندازی را افزایش دهد

۵. اعتماد به نفس.

در مقابل سختی ها، افرادی که اعتماد به نفسِ ضعیف تری دارند، به سادگی در توانایی خود در به نتیجه رساندن کار پیش رو دچار تردید می شوند؛ در حالی که برای افرادِ برخوردار از اعتماد به نفس قوی تر، احتمال بیشتری وجود دارد که در مواجهه باسختی ها، به تلاش برای کامل کردن کار ادامه دهند. وقتی اعتمادبه نفسِ پایین باعث می شود افراد از فعالیت ها پرهیز کنند، فرصت های کسب دانش و مهارت را از دست می دهند (اریکسون، ۲۰۱۶)؛ برای مثال، یک دانشجو، با حس اعتمادبه نفس پایین در ریاضی، از برداشتن واحد های پیشرفته تر ریاضی سرباز می زند و این تصمیم او را از تجربیاتی که مهارت او را رشد می دهد محروم می کند. در مقابل، رسیدن به هدف احساس اعتمادبه نفس را ارتقا می دهد. نتیجه ممکن است این باشد که فرد اهدافی حتی چالشی تر از پیش برای خود قرار دهد.

منبع :alamto.com

درباره ی fixlifeir

همچنین ببینید

4 سوال برای مقابله با به تعویق انداختن

به تعویق انداختن همچون صدایی در سر شما است که شما را با بهانه‌هایی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *