خانه / دلایل به تعویق انداختن کارها / چطور با به تعویق انداختن کارها مبارزه کنیم؟

چطور با به تعویق انداختن کارها مبارزه کنیم؟

به تعویق انداختن کارها تاثیرات منفی زیادی در زندگی دارد که یکی از مهم ترین آن ها اتلاف وقت و از دست دادن زمان است. اگر با این دید به مسئله نگاه کنیم که به تعویق انداختن کارها ترجیح دادن لذتی زودگذر به لذت ماندگار و طولانی است، انگیزه بیشتری برای مقابله با به تعویق انداختن کارها خواهیم داشت.

دلایل به تعویق انداختن کارها

اکثر کسانی که در انجام به موقع کارها مشکل دارند فکر می کنند که دلیل به تعویق انداختن کارها این است که می خواهند آن کار را بی نقص انجام دهند و بعضی افراد فکر می کنند اضطراب دلیل اصلی به تعویض افتادن کارهایشان است. در ادامه با روش هایی آشنا خواهید شد که به شما کمک می کنند تا بتوانید کارها را در زمان خودشان انجام داده و از به تعویق انداختن کارها جلوگیری کنید.

روش هایی برای جلوگیری از به تعویق انداختن کارها

در یک زمان تنها روی یک وظیفه خاص تمرکز کنید.

اگر شما کارهای‌تان را سر وقت انجام نمی‌دهید، شاید دلیلش این است که می‎خواهید همزمان به چند کار برسید. پس بهتر است تنها روی یک کار تمرکز کنید.
اگر کار دیگری دارید که فکر می‎کنید همین الان وقت انجام آن است، بهتر است به جای انجام همزمان با یک کار دیگر، اولویت بندی کنید. کار مهمتر را اول انجام دهید. درست است که کار دوم را به تعویق انداخته‎اید، اما این بد نیست. چرا که به محض انجام اولی، می‎توانید به سراغ وظیفه دوم خود بروید.

برای کارهای‎تان زمان مشخصی تعیین کنید.

در بسیاری از اوقات، مهمترین دلیل به تعویق افتادن کارها، عدم تعیین زمان مشخص برای انجام‎شان است. شما ممکن است با خود بگویید: این هفته فلان کار را انجام می دهم؛ اما بعد از یک ماه متوجه می‎شوید که آن کار ساده که یک ساعت وقت هم برای انجامش کافی بوده است، هنوز تمام نشده! مشکل اصلی، مبهم بودن زمان انجام است. اگر به هنگام نوشتن یا ثبت وظایف (در دفترچه یادداشت یا تلفن هوشمند خود) زمان دقیقی را هم برای انجام‎شان مشخص کنید، در واقع بدون آنکه متوجه باشید، نیمی از آن کار را انجام داده اید. بهتر است در صورت امکان یک بازه زمانی مشخص را هم برای آن وظیفه تخمین بزنید. برای نمونه، کارها را اینگونه توضیح دهید: یکشنبه ساعت پنج باید لباس‎ها را به خشکشویی تحویل بدهم. شاید یک ساعت زمان کافی باشد و بعد، آن را یادداشت یا ثبت کنید تا فراموش نشود.

 

لیستی از مزایا و معایب انجام دادن و انجام ندادن کارهای‎تان را تهیه کنید.

اغلب اوقات، بهانه گرفتن، باعث به تعویق افتادن کارها می‎شود. وقتی نوبت به انجام دادن کاری می‎رسد، به صورت ناخودگاه، سعی داریم خودمان را متقاعد کنیم که این کار زمان زیادی می‎گیرد و وقت کافی برای انجامش نیست…؛ هر بهانه و دلیلی را برای انجام ندادن یا انجام یک کار ساده یا بی نتیجه دیگر، می آوریم.

اما اگر بتوانید قبل از بهانه آوردن، در مورد نتایج انجام آن و فواید و منافعش برای خود فکر کنید، هیچ بهانه‎ای نمی‎تواند کارساز باشد. انجام برخی از کارها، بازدهی دراز مدت دارد. کارهایی مانند ورزش کردن، ممکن است برای شما خستگی و حتی درد به همراه داشته باشد، اما سلامتی و تناسب اندام حاصل از آن در آینده را هم نباید فراموش کرد. آیا شما نمی‎خواهید در آینده سالم‎تر باشید؟ پس نباید ورزش کردن را پشت گوش بیندازید.

یا برای نمونه تصور کنید که باید هر هفته مطلبی را برای چاپ در یکی از ستون‎های یک هفته‎نامه برسانید. به مزایای انجام دادن و معایب انجام ندادنش فکر کنید. اگر انجامش دهید، افزون بر کسب اعتبار و بازدهی مالی، خود را قابل اعتماد نشان می‎دهید. اما اگر انجامش ندهید؟ یک آدم غیرقابل اعتماد هستید که نه تنها اعتباری کسب نکرده‎اید، بلکه درآمدی هم نداشته‎اید. پس حساب اتفاقات را هم بکنید و همین الان انجامش دهید تا بار منفی آن را به دوش نکشید.

به تعویق انداختن کارها

تمرین سخت داشته باشید.

سفارش می‌شود خود را به سختی‌های سازنده عادت دهید. منظور ما حرکت به سمت سختی‌ها برای رسیدن به اهداف است. برای نمونه، رقصنده‌های باله را در نظر بگیرید. آن‌ها برای این‌که بتوانند به عنوان یک رقصنده باله شناخته شوند، باید تمرین‌های طاقت فرسایی را تحمل کنند. انجام برخی کارها هم همین‌طور است. کارهایی که می‌توانند شما را به اهداف‌تان نزدیک کنند، ممکن است درد، ناراحتی و زحمت به همراه داشته باشند. حتی می‌توانند فشارهای جسمی و روحی به شما وارد کنند. اما زندگی، برای کسانی که واقعاً می‌خواهند موفق باشند، پر از این سختی‌هاست و شما باید برای مقابله با آن‌ها، تمرین کنید. به هر شکل، حس‌هایی مانند افتخار، سلامتی، ثروتمند بودن و خوشبختی، به سادگی به دست نمی‌آید. پس عادت کنید، وظایف و کارهایی که حتی همین امروز یا فردا باید انجام دهید، با شور و علاقه و بدون نگرش منفی به انجام رسانید.

به یاد داشته باشید که کمال گرایی، دشمن موفقیت و پیشرفت است.

بسیاری از کارهایی که به تعویق می‌اندازیم، قربانی کمال گرایی‌مان می شوند. اگر آدمی باشیم که برای رسیدن به اهداف، بیش از اندازه ایده آل فکر کنیم هرگز تبدیل به یک نوازنده ماهر، نویسنده سرشناس، بازیگر مشهور و به طور کلی قهرمان زندگی‌مان نمی‌شویم. کمال گرایی، دشمن پیشرفت‌های بزرگ است.

تمرین، عاملی موثر برای موفقیت است. تصور کنید که شما هر روز کاری را (که هم جهت با هدف نهایی‌تان است) انجام دهید. با این‌که این امور تکراری و جزئی، حس دور بودن از هدف را به شما القا می‌کنند، سبب می‌شوند، نقاط ضعف خود را بشناسید و از اشتباهات و موارد منفی کارتان آگاه شوید. همین تمرینات کوچک در کاری که انجام می‌دهید، در نهایت شما را به موفقیتی که از خود انتظار دارید، نزدیک کرده، سبب پیشرفت‌تان شده و منجر به کسب تجربه در شما می‌گردد.
اگر به دنبال موفقیت‌های جزئی باشید، لذتی از تمرین و تلاش برای کسب موفقیت‌های بزرگتر نمی‌برید. کارها، تمرین‌ها و وظایف خود را فراموش می‌کنید و در آخر سرخورده می‌شوید. چون به چیزی که واقعاً می‌خواهید، حتی نزدیک هم نخواهید شد. به قول سالوادور دالی ” نگران کمال نباشید. شما هیچوقت به آن نمی‌رسید و همواره باید در پی‌اش باشید.”
تمرین را فراموش نکنید. تمرین‌های کوچک، عامل موفقیت‌های بزرگ‌تان خواهند شد.

پس از انجام هر کار به خود پاداش دهید.

بهتر است بعد از انجام هر وظیفه، پاداشی را برای خودتان در نظر بگیرید. در غیر این صورت به مرور زمان، به اتمام رساندن کارها جذابیتی برای‌تان نخواهد داشت. در نظر گرفتن یک امتیاز مثبت یا پاداش خاص برای خود، بهترین سیاست برای ایجاد پیشرفت در کارها است. شما باید راهنمای خودتان باشید.به این ترتیب از تمام زمان‌های مرده، نهایت استفاده را خواهید برد. به عنوان پاداش به خود، می‌توانید زمانی را برای کارهایی که دوست دارید اختصاص دهید. برای نمونه وقتی را به بازی کردن اختصاص دهید یا یک ماسک خوب را برای شفافیت پوست صورت‌تان آماده کنید. هر چیزی که بتواند به شما انرژی دهد، یک پاداش خوب محسوب می‌شود.

خود را مسئول بدانید

می توانید برای انجام این کار از اطرافیان و دوستانتان کمک بگیرید. استفاده از شبکه های مجازی، وبلاگ یا صحبت کردن با دوستان درباره کاری که می خواهید انجام دهید، مسئولیت شما را در برابر انجام آن کار افزایش می دهد.

سازش نکنید

قبول شرایط نامناسب و کنار آمدن با عقب افتادن کارها به معنای شکست در مقابله با این مشکل است. شاید در روزهای اول تلاش برای جلوگیری از به تعویق افتادن کارها سخت باشد، اما در آینده و با گذر زمان به راحتی می توانید این مشکل را حل کنید.

 

به تعویق انداختن کارها
نام مترجم: نغمه خالقی

درباره ی fixlifeir

همچنین ببینید

4 سوال برای مقابله با به تعویق انداختن

به تعویق انداختن همچون صدایی در سر شما است که شما را با بهانه‌هایی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *