خانه / دلایل به تعویق انداختن کارها / ریشه های اهمال کاری : علت های به تاخیر انداختن کارها چیست؟

ریشه های اهمال کاری : علت های به تاخیر انداختن کارها چیست؟

تاکنون در مطالب متعددی به مساله اهمال کاری پرداخته ایم. اهمال کاری یا به تعویق انداختن حالتی است که در آن فعالیت های ضروری با انجام فعالیت های غیر ضروری جایگزین شده و به تاخیر انداخته می شود. در بهینگی علاوه بر تعریف مساله، راهکارهایی برای رفع اهمال کاری نیز ارائه شده است، اکنون در این مطلب قصد داریم به ریشه های اهمال کاری بپردازیم.

تقسیم بندی ریشه های اهمال کاری

معروف است که تشخیص مساله نیمی از حل مساله است. شناخت علل و دلایل اهمال کاری به طور مستقیم درمان آن را آسان می کند. روان شناسان عوامل گوناگونی را برای این آسیب روانی نام برده اند که همه آنها را میتوان در دو دسته کلی قرار داد:

الف) عوامل درونی و روانی؛ یعنی آسیبها و نابهنجاری هایی که مربوط به روان خود شخص اهمال کار است. مانند: خودکم بینی، دم بینی، توقع بیش از حد از خود، پایین بودن سطح تحمل، کمال طلبی وسواس گونه، اشتیاق به لذت جویی کوتاه مدت، فقدان قاطعیت و اضطراب.

ب) عوامل بیرونی و محیطی؛ یعنی آسیبهایی که هنگام ارتباط با دیگر اشخاص و یا محیط اطراف، خود را نشان می دهد. مانند: نارضایتی از وضع موجود، عدم تسلط بر کار، نگرش منفی به کار، نگرش غیر واقع بینانه به دیگران، پرخاشگری انفعالی، برچسب زدن به این و آن، درگیری با عوامل هوس انگیز و سرگرم کننده، زندگی ماشینی تنش زا همراه با فشار و توقع بیش از حد از دیگران.

در ادامه به تفسیر هر کدام از عوامل می پردازیم.

عوامل درونی و روانی

عوامل درونی و روانی اهمال ریشه در نفس و جان انسانی داشته که به شکل صفات و روحیات اهمال کار ظهور و بروز دارند. در واقع منشا آنها را در روان آدمی باید جستجو کرد. عوامل روانی و درونی از این قرار است:

 1. احساس کهتری

احساس کهتری (خود کم بینی) معلول عوامل متعدد شخصیتی و اجتماعی است که به برخی از آنها اشاره می شود.

عوامل شخصیتی و فردی:

 • کسی که از خود توقع دارد کاری را به بهترین نحو انجام دهد اما به نتیجه دلخواه نمی رسد.
 • کسی که دوست دارد بر ضعف شخصیت خود غالب شود.
 • نقص های جسمانی مانند کوتاهی قد، نقص در شنوایی و …

عوامل محیطی و اجتماعی

 • نیاز فرد به محبت وافر دیگران
 • محیط خانواده و آمال و آرزوهای والدین برای فرزندان
 • برخورد نادرست اطرافیان و نسبت دادن القاب ناشایستریشه های اهمال کاری: علت های به تاخیر انداختن کارها چیست؟
 1. دم بینی

برخی انسانها قادر به دیدن افق های دوردست نیستند و تنها زمان کوتاهی از عمر خویش را می بینند. گویا همه چیز برای آنها امروز است و فردایی وجود ندارد. برنامه ای برای آینده نداشتن و تنها به امروز نظر کردن، برنامه ریزی را به مخاطره می اندازد و انسان را به مادی گرایی سوق می دهد که باعث می شود انسان آینده ای برتر را فرا راه خود نبیند.

ناگفته نماند که افراد دم بین در امر دنیا هم موفق نمی شوند چون تنها مزد امروز را می خواهند و به فردا و آینده بی توجه اند. بنابراین این گونه افراد به جای اینکه کارهای مهم تر و اصلی را انجام دهند، بسراغ کارهای روزمره و غیر مهم می روند.

 1. توقع بیش از حد از خود

اگر فرد در رفتار خویش، از خود توقع بیش از توان داشته باشد، هرگز نمی تواند به موقع کار را سامان دهد. البته دقت در انجام کارها لازم است اما تندروری در این زمینه نادرست است و منجربه شکست می شود.به این ترتیب، توقع بیش از حد موجب می شود انجام کارهای مهم و ضروری بسیار سخت به نظر رسیده و یا هیچ گاه نتواند آن را به طور کامل انجام دهد.

 1. پایین بودن سطح تحمل

کودک انسان هرگاه از چیزی بدش بیاید، با جیغ کشیدن، ناخشنودی خود را بیان می کند. اما هر چه زمان می گذرد و بزرگتر می شود شیوه برخورد او با مسائل تغییر می کند. مثلا به جای فریاد کشیدن قول می دهد ولی به آن عمل نمی کند. به این ترتیب اهمال کاری ابزاری می شود برای اینکه سطح تحمل پایین خود را مخفی کند.

 1. کمال گرایی افراطی

کمال جویی در نهاد همه انسانها نهفته است و هر کس دوست دارد برای خوب انجام گرفتن کار دقت لازم را به کار گیرد.

اما کمال گرایی وسواس گونه و افراطی، که هرچه را به انجام می رساند ناکافی می بیند راه مناسبی برای بالا بردن کیفیت نیست؛ چرا که همیشه برآیند وسواس جز اضطراب، عقب نشینی در انجام کار، نیمه رها کردن، تعویق انداختن و به پایان نرساندن چیز دیگری نیست. در واقه در اندیشه کمال هر چیزی بودن، قدرت انجام کار را از انسان می گیرد.

ریشه های اهمال کاری: علت های به تاخیر انداختن کارها چیست؟

 1. لذت جویی و راحت طلبی

بسیاری از اهمال کاری ها، نتیجه لذت جویی آنی و بی تابی در رسیدن به خوشی زودرس است. مثلا شخصی حتی شب امتحان به برنامه های جدی درسی خود بی اعتنا باشد و وقت خود را به بازی، شب نشینی و تفریح بگذراند.

بیشتر بخوانید:  نظریه های روانشناسی فروید – مکانیزم های دفاعی جا به جایی و والایش
 1. فقدان قاطعیت

قاطعیت یعنی اینکه فرد اعتماد به نفس داشته باشد، نگرشش به خودش و دیگران مثبت باشد و با دیگران روراست، صریح و صادقانه رفتار کند.

بنابراین معنای رفتار غیر قاطع این است که شخص حقوق اساسی خود را ابراز نمی دارد و اجازه می دهد دیگران به حقوق او تجاوز کنند. یکی از عوامل اهمال در کار، عدم قاطعیت است که شخص به طور صریح نظر خود درباره پذیرش یا عدم پذیرش کارها را اعلام نمی کند و به همه افراد بله می گوید.

ریشه های اهمال کاری: علت های به تاخیر انداختن کارها چیست؟

 1. شرمساری

اگر از شخص رفتاری سر بزند که آن را ناپسند و گناه تلقی کند، از آن بابت در خود احساس شرمساری، انفعال، اضطراب و هیجان را فراهم ساخته است. این هیجان می تواند موجب عقب انداختن کار بشود.

وقتی شخص کار را در غیر زمان مقرر به استاد تحویل دهد و استاد او را به خوبی تحویل نگیرد، شرمندگی در وی فزونی می گیرد و پس از آن در انجام کار بعدی سردی بیشتری از خود نشان می دهد.

 1. افسردگی

برخی روانشناسان گفته اند افسردگی با خصوصیاتی همراه است. آدم افسرده حود را سرزنش می کند  و از دیگران ترحم می طلبد. این حالت ها با حس بدبینی به این و آن همراه است. در منظر وی، مردم بدند و روبرو شدن با آنها و دیدارشان خسته کننده و کسالت آور است و همه چیز بد جلوه می کند. در حالی که مردم بد نیستند و زندگی زیبا و دوست داشتنی است.

 1. اضطراب

بطور معمول اضطراب در نتیجه ترس از عدم موفقیت در آینده حاصل می شود و نشانه عدم تحمل است. در این حالت شخص خود را در برابر کاری که در پیش دارد، ضعیف احساس می کند و می ترسد که در کارش موفق نشود.

 1. فرصت سوزی به بهانه نامعلوم بودن آینده

اهمال کار چون آرزوهایش را در برابر خود انباشته شده می بیند، فرصت های نقد را رها می کند و تنها در آرزوی آینده ای روشن و زیبا به سر می برد.

ب) عوامل بیرونی و محیطی

گاهی اهمال کاری بر اثر شرایط محیط و ارتباط با انسانها پدید می آید. در این هنگام شخص تحت تاثیر عوامل محیطی به اهمال روی می آورد.

 1. نارضایتی از وضع موجود

برخی انسانها فکر می کنند که بها دادن بیش از اندازه به امور مادی همچون: خوب خوردن، خوش گذرانیدن و … از عوامل جدی خود کم بینی است و خودکم بین به اهمال کاری منتهی می شود. اما باید گفت دارایی و ناداری در ابتلا به اهمال کاری چندان نقش ندارد، چراکه خود کم بینی می تواند بر بستر دارایی و ناداری قرار گیرد و انگل وار به حیات خود ادامه دهد.

به نظر می رسد آنچه بیش از همه در ایجاد اهمال کاری و سرخوردگی موثر است، پرتوقعی و عدم رضایت از وضع موجود است. در اینگونه مواقع، وضع بیرونی و پیرامونی وی به نحوی است که انگیزه کار را از فرد می گیرد.

ریشه های اهمال کاری: علت های به تاخیر انداختن کارها چیست؟

 1. احساس عدم مسئولیت در برابر دیگران

اگر انسان در برابر دیگران احساس مسئولیت نکند و تنها خودمدار باشد، در نتیجه به دیگران اهمیت چندانی نمی دهد و در مسئولیت خود در برابر این و آن اهمال کاری می کند.

 1. لج بازی با دیگران

گاهی بر اثر دست یافتن بر خشم و غضب، شخص از دیگری عصبانی می شود و برای لج بازی با او به رفتار نامناسبی چون اهمال کاری دست می زند.

 1. تلاش برای جلب رضایت همگان

شخصی که برای جلب رضایت و خشنودی دیگران، ناخواسته آنها را از خود می رنجاند؛ برای مثال به دلیل درگیری زیاد برای خانواده اش وقت نمی گذارد و یا کار رسمی خودش را هم نمی تواند به انجام برساند را میتوان فردی اهمال کار دانست. این وضعیت او را پریشان و مضطرب می کند. بنابراین او خود این گرفتاری ها را بوجود آورده است.

بیشتر بخوانید:  مقابله با اهمال کاری : 8 نکته مدیریت کارها برای انجام کارهای بیشتر
 1. اهمال کاری و پرخاشگری انفعالی

گاهی شخص خشم خود را فرو می برد ولی بازتاب آن را بصورت کم کاری و یا سهل انگاری نشان می دهد. به عنوان مثال، شخصی که در حال رانندگی به ترافیک مواجه شده بجای اینکه دقیقا در خط ویژه خود رانندگی کند تا نظم برقرار شود، خود مرتکب خلاف دیگری می شود و تلاش می کند از خط میانی بگذرد. یعنی به جای حل مشکل با لجبازی مشکل ساز می شود.

البته همیشه رفتار بازتابی به شکل پرخاشگری نیست، بلکه گاه با بی اعتنایی، کم کاری، عدم پذیرش خیرخواهی، تنها گوش دادن و لجبازی کردن بروز می دهد.

 1. هم نشینی و دوستی

وراثت، محیط و اراده انسان، سه نیرو و عامل قوی در ساختار شخصیت انسان به شمار می آیند. محیط به همه آنچه که پیرامون انسان است گفته می شود. مانند: خانه، خانواده، دوستان، مدرسه و … . بنابراین اگر هر کدام از این عناصر محیطی بخصوص هم نشینان و دوستان انسان مبتلا به اهمال کاری باشند، این بیماری را به دیگران سرایت می دهند.

 1. عوامل هوس انگیز و سرگرم کننده

هوسرانی در واقع آسیب روانی-معنوی است که قدرت تصمیم گیری را از انسان می گیرد و جاذبه اش انسان را از هر چیز واقعی باز می دارد. جذابیتهای خیره کننده همراه با تبلیغات پرحجم، عدم آگاهی از اثرات سوء، مضرات انکار ناپذیر  و از همه مهمتر توجیهات به ظاهر علمی این عوامل به حدی است که مصمم ترین افراد را نیز در هنگام تصمیم گیری دچار مشکل می کند.

طبیعی است یکی از آثار اولیه این عوامل، زنده شدن و تقویت حالت اهمال کاری در انسان است. اهمال کار در این حالت با  اشتغال به این سرگرمی های هوس انگیز، فعالیت های اصلی خود را به تاخیر می اندازد و به اوقات دیگر حواله می دهد.

ریشه های اهمال کاری: علت های به تاخیر انداختن کارها چیست؟

 1. زندگی ماشینی تنش زا، همراه با فشار

ماشین از همان اویل زندگی بشر بر کره خاکی، مورد استفاده انسان بوده است. متاسفانه همان وسیله که انسان براساس نیازش آن را ساخته بود، اکنون بر او حاکم شده و سراسر زندگی و اهداف و مقاصد او را جهت می دهد.

از آنجا که انسان در برخورد با ماشین دارای اختیار کمتری است، در نتیجه این سلب اختیار، هنگام تصمیم گیری انسان باعث فشارهای روحی  و سپس بروز حالت اضطراب شده است.

بدین تاثیر اختلال در قدرت تصمیم گیری، یکی از علل اصلی زنده شدن حالت اهمال کاری در انسان است.

 1. توقع بیش از حد از دیگران

توقع بیش از حد از دیگران منجربه شکست و رو در رویی با این و آن خواهد شد. امام علی (ع) می فرمایند: هر که تو را به آنچه در توان و طاقت تو نیست وادار کند، در حقیقت جواز درگیری تو را با خود صادر کرده است.

 

منبع:behinegi.com

درباره ی fixlifeir

همچنین ببینید

4 سوال برای مقابله با به تعویق انداختن

به تعویق انداختن همچون صدایی در سر شما است که شما را با بهانه‌هایی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *