خانه / دلایل به تعویق انداختن کارها / 5 تکنیک فوق العاده قدرتمند برای کشتن تاخیر در انجام دادن کارها

5 تکنیک فوق العاده قدرتمند برای کشتن تاخیر در انجام دادن کارها

آیا واقعا می دونید چطوری به تاخیر انداختن کارهاتون را از بین ببرید؟ خوب ، مثلا همین الان می تونید از خوندن این مقاله دست بکشید و برگردید سر کارتون .

اما ، به احتمال زیاد این کار جواب نمی ده ، بگذارید با هم راه حل دایمی این معظل را بررسی کنیم.

چیزی به اسم ” بهترین راه ” برای از بین بردن تاخیر انجام کارها وجود نداره .

گاها پیش اومده که وقتی که از خودمان خجالت می کشیم چون لیست کارهامون را انجام ندادیم ، تصمیم می گیریم لیست جدیدی از کارها را دوباره یادداشت کنیم و مواردی را قید کنیم که به نظرمون مهم تر می آیند.

بعضی مواقع، همین تاخیر نشانه ای است که در مسیر اشتباه هستیم یا می تونه نشانه ای باشه که یک قدم به عقب برگردیم و نفس عمیقی بکشیم و انرژیمون را بازسازی کنیم قبل از اینکه دوباره فردا شروع کنیم.

درسته ، البته بعضی مواقع تاخیر در انجام کارها می تونه نشانه ای از تنبلی باشه. مثلا اگر امتحانی داری که باید برایش مطالعه کنی یا متن جلسه ات را برای فردا آماده کنی یا یک کاری که باید برای فردا آماده بشود.

تنها کاری را انجام بده که برایش شور و شوق و انگیزه داری.

شاید بیشترین تاخیری که همیشه در انجام دادن کارهات داری مربوط باشه به شغل و کارت. اگر این تاخیر از روز به روز انتقال پیدا کرد یا حتی هفته به هفته یا ماه به ماه یا حتی سال به سال ، وقتشه که متوجه بشی که کاری که داری انجام می دی ، شغل رویاییت نیست. شاید الان وقتشه که شغل جدیدی پیدا کنی ، وقتشه رویات را به یاد بیاری.

اگر زندگی که الان می کنی را دوست داری ، اما می بینی یه سری از کارهات عقب می افتند همیشه ، 5 تا تکنیک فوق العاده قدرتمند را بهت یاد می دم تا بتونی هرگونه تاخیر در کارهات را از بین ببری.

1-اولین 30 دقیقه روزت را فقط اختصاص بده به کار !

ببین این سناریو برات آشنا نیست ، قبل از اینکه کارت و یا درست را در طول روز شروع کنی به خودت می گی اول فیس بوک یا اینستگرام یا ایمیلم را واسه 5 دقیقه چک کنم و بعدش کارم را شروع کنم اما 5 دقیقه ادامه پیدا می کنه تا 2 ساعت ! واسه بعضی اوقات هم کشیده می شه به 4 ساعت و ناگهان به خودت می آیی و می بینی نصف روزت را بدون اینکه متوجه بشوی خرج اینستگرام و فیس بوک و شبکه های اجتماعی که دوست داشتی کردی ؟

اولین 30 دقیقه از شروع روزت باید و باید صرف کارت بشود. اگر نیاز داری به اینکه اینستگرام یا یه سایت خبری را چک کنی باید بگذاریش واسه بعد از اینکه قسمت مهمی از کارت را به پایان رسوندی و کم کم باید عادت کنی انجام این کارها را بگذاری برای وقتی که کاملا کارت را انجام دادی و تموم کردی.

اگز برای شروع این 30 دقیقه به مشکل برخوردی، با 10 دقیقه شروع کن و گام بعدی خودت را برسون به 30 دقیقه.

2-انسان خودهشیاری بشو !

تاخیر در انجام کارها اصولا به دو حالت شکل می گیرد :

مدل اول : مشکل در شروع یک کاری

مدل دوم : از دست دادن تمرکز در حین انجام کار

هر دو مدل ، راه حل یکسانی دارند.

به خودت بگو ” من واقعا باید این کار را شروع کنم “

از به تاخیر انداختن ، استرس بگیر

با خودت بحث کن و بگو باید کارم را شروع کنم و یا اینکه همین 5 دقیقه تاخیر نصف روزم را از بین می برد.

اگر ندایی از درون تو را وسوسه کرد که ایمیلت را چک کنی ، شاید ایمیل مهمی داشته باشی ، فقط این جمله را به یاد بیار که فقط همین بار ابتدا کارت را اول شروع کن و بعدش برو به سراغ ایمیل هات. تو باید هشیار باشی و نگذاری این چرخه ی تاخیر برایت اتفاق بیفتد و دفعه ی بعدی هم باز همین روش را استفاده کن.

3-همه راه هایی که حواس تو را پرت می کند ، ببند!

آیا می دونستی که قدرت اراده هم مانند بقیه انرژی ها میتونه خالی و تخلیه بشه ؟

بر اساس مطالعات مشخص شده که انرژی که صبح انسان دارد تا شب کمتر و کمتر می شود و انرژی و قدرت اراده هم از این قائده مستثنی نیست ، پس دوست عزیزم در اول صبح قدرتش را داری تا وسوسه ی تاخیر مبارزه کنی و اولین 30 دقیقه کاریت را اول از همه چیز شروع کنی.

خب دوست عزیزم ، حالا این قضیه دقیقا برای انسانی که می خواهد تاخیر را از بین ببرد به چه معنی هست ؟ این بدین معنی قلمداد می شود که باید بدونه اگر فقط بتونه جلوی خودش را در مقابل یک کلیک کردن بر روی فیسبوک یا تلگرامش نگه داره ، تونسته از چنیدن ساعت وقت تلف کردن جلوگیری کنه و به عبارت دیگر اصلا به تاخیر انداختنی رخ نمیدهد.همینطور که بتونی در مورد اولین وسوسه پیروز بشوی و 30 دقیقه کاملا بر روی کارت تمرکز کنی ، قدرت غلبه بر وسوست هر روز افزایش پیدا می کند.

برای جلوگیری از این نرم افزار های حواس پرت کن ، بهت توصیه می کنم از Rescuetime , StayFocused  و Freedom  برای بلاک کردن وبسایت های که حواست را پرت می کنند استفاده کنی. برای شروع و عادت کردن و یادگرفتن این نرم افزارها خیلی به کمکت می آیند.

4-روبرویی با عیب و نقص هامون

یکی از دلایل محکمی که ما تمایل به تاخیر انداختن در کارها داریم به دلیل این هست که از گرفتن تصمیمات سخت و بزرگ فرار کنیم، مثلا اگر میخواهی یک مقاله بدون نقص بنویسی ، خود به خود می بینی که اصلا حتی دوست نداری که شروع کنی.

به جای اینکه به دنبال انجام دادن کاری بدون عیب و نقص باشیم ، بهتر هست که فقط شروع کنیم ، به همین سادگی! این غیر ممکن است که کاری که می خواهیم تمیز و بدون عیب باشد از همان ابتدا خوب نوشته و یا ساخته شود . ما به راحتی می تونیم فقط با شروع کردن کار را به جلو ببریم و در قدم های بعدی اصلاح کنیم.

5-برای خودت تاریخ مشخص کن

آدم ساختار پیچیده ای دارد ، اگر قرار باشد یکی از دوستانت را در زمان مشخصی ملاقات کنی ، به احتمال زیاد دوستت را می بینی. هیچ کدام از ما ، قرار با دوستمون نمی گذاریم که بدانیم قرار هست دوستومن را نبینیم. باید برای همه کارهامون تاریخ بگذاریم ، انگار که قرار است شخص خیلی مهمی را ملاقات کنیم، مثلا زمانی که قصد داریم به باشگاه بریم و یا فلان دوره آنلاین کسب موفقیت و ثروت را در خانه شروع کنیم. باید تاریخ و ساعت دقیق به خودمان بدهیم که در انگلیسی به آن می گویند Deadline  . این مهلت که ما به خودمان می دهیم بزرگترین هول دهنده ما به سمت انجام کاریسیت.

پس شروع کن به برنامه ریزی و مشخص کردن ساعت ها برای همه ی کارهات اصلا هم مهم نیست که اون کارها چی هستند. مثلا تو قرارت را با دوستت هیچوقت کنسل نمی کنی اگر حتی خسته باشی ؟ همین کار را با نوشتن مثاله خودت انجام بده یا با درس هایی که باید مطالعه کنی. مثلا اگر باید 3 روز به باشگاه بروی به جای اینکه بگی من 3 روز به باشگاه می روم ، دقیقا 3 روز را مشخص کن که باید به باشگاه بروی. پس رفیق عزیز تر از جانم هیچوقت هیچ قراری که با خودت می گذاری را از دست نده!!!

منبع:ezzatkhah.com

درباره ی fixlifeir

همچنین ببینید

چرا کارها را به فردا می اندازیم؟

ساختن واژه ای به نام «فردا» بزرگترین اشتباه انسان بود، تا زمانی که کودک بی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *