خانه / دلایل به تعویق انداختن کارها / ۵ راه برای اینکه دیگر کارهایتان را به تعویق نیاندازید

۵ راه برای اینکه دیگر کارهایتان را به تعویق نیاندازید

به تعویق انداختن، یکی از متداول‌ترین دلایلی است که باعث می‌شود مردم به اهدافشان نرسند. آیا از این که کارهایتان را به عقب می‌اندازید احساس گناه می‌کنید؟ تعریف من از این عبارت «به عقب انداخت» این است: “فردی که مشغولیت زیادی دارد و نگاهی دوراندیشانه ندارد، و فقط مسائلی که برایش آسان و جالب است را به سرانجام می‌رساند.”

تا به حال شده برای کاری که باید انجام دهید عذری بیاورید و آن را به تعویق بیاندازید؟

مثلا بگویید:

دلم نمی‌خواهد الان انجامش دهم.

دلم نمی‌خواهد دیگر انجامش دهم.

مطمئن نیستم که کدام کار را باید اول انجام دهم.

من زمان کافی ندارم.

این کار فوری نیست.

به تعویق انداختن، رویاهای ما را از ما می‌گیرد. زمان آن رسیده که با این عادت بد روبرو شویم و سعی کنیم تا آن را تغییر دهیم.

 

بهانه‌ای برای به تاخیر انداختن

ما کارهایمان را از یک زمان به زمان دیگری موکول می‌کنیم. در واقع ما این‌کار را “بهانه‌ای برای تاخیر” در نظر می گیریم. یعنی به جایی که می‌روید و یا به کارهای متفرقه‌ای که متوسل می‌شوید شما را از آنچه که باید انجام دهید، باز می‌دارند.

در اوایل دوره کاری‌ام، یکی از دلایل به تعویق انداختن کارهایم تمیز کردن خانه بود. به عنوان یک مادر شاغل در منزل به صورت دورکاری مشغول بودم، ولی نمی‌توانستم تا تمیز شدن منزلم و تمام شدن کار ماشین لباسشویی کارم را شروع کنم. اگر کار بزرگی برای انجام دادن داشتم، تنها بهانه‌ام برای تاخیر این بود که کارهای خانه را ساماندهی نکرده بودم. من نمی‌توانستم با انبوهی از لباس‌های نَشسته اطرافم، بر کارم تمرکز کنم.

برای اینکه به این طفره رفتن از کار غلبه کنم محرک‌های خود را شناسایی کرده و تمام تمرکزم را بر روی کار قرار دادم. شما هم می‌توانید همین‌طور عمل کنید. چند دقیقه زمان بگذارید تا این نکات را بررسی کنید، پاسخ‌هایتان را مکتوب کرده و برای خود نقطه‌ی امنی بسازید تا بتوانید به هدفتان برسید.

 

  • بدانید به کجا می‌خواهید بروید.

اگر به شما بگویم که به گربه‌ای که لباس سبز پوشیده و موز می‌خورد فکر نکنید، چه تصویری در ذهنتان ایجاد می‌شود؟ ما دقیقا باید به ذهن‌مان بگوییم به کجا برود و به دنبال چه چیزی بگردد، هدف چیست، کجا می‌خواهیم برویم، یکی از چیزهایی که امروز باید انجام بدهیم چیست. در این مرحله، بسیار دقیق و نکته‌بین باشید. سپس پاسخ سوالات‌تان را بر روی کاغذ مکتوب کرده و بر آنها متمرکز شوید.

 

  • به دیگران اعلام کنید که شما در مسیر رسیدن به اهداف‌تان هستید.

اگر شما به دیگران بگویید که قصد دارید به کارهایتان برسید، به آنها خواهید ‌رسید. وقتی شما به دیگران این موضوع را اعلام می‌کنید، در واقع از خود امکان طفره رفتن را می‌گیرید. خودتان را همیشه مسئول بدانید، می‌توانید با اعلام کردن کارهایتان به دیگران، هم خود را مسئول بدانید هم از آنها بخواهیدکه شما را مسئول بدانند. اهداف‌تان را با آدم‌های مهم زندگی‌تان در میان بگذارید تا مطمئن شوید که راه درست را می‌روید.

 

  • مسیرهای انحرافی‌تان را بشناسید.

این یکی از روش‌های به تاخیر انداختن کارها است. یکی از مثال‌های شخصی‌ام را با ماشین لباسشویی می‌گویم. وقتی می‌خوام که دیگر به شست و شوی لباس‌ها کاری نداشته باشم، شروع به تمیز کردن و نظم دادن دیگر کارهایم می‌کنم. مسیر انحرافی شما چیست؟ کدام کار یا رزق و برق اطراف‌تان شما را از اهداف بزرگ‌تر منحرف می‌کند و مانع از رسیدن به هدف‌تان می‌شود؟

 

  • بدانید که همیشه بیش از یک روش برای انجام هر کاری وجود دارد.

می‌دانید که برای رسیدن به هدف‌تان بیش از یک راه دارید؟ مهم نیست که چگونه آن را به دست می‌آورید، مهم این است که به هدف‌تان می رسید. و برای این رسیدن راه‌های زیادی وجود دارد، پس در انتخاب مسیر سخت‌گیر نباشید. فقط برای هدفی که می‌دانید برایتان مهم است تلاش کنید. از طرف دیگر، از مسیر نیز لذت ببرید و با پشتکار، تضمین کنید که به مقصد می‌رسید.

 

  • روی به نتیجه رساندن کار تمرکز کنید.

اولین تجربه دوچرخه سواری‌تان را به یاد دارید؟ احتمالا شما نیز در ابتدای کار، هنگام تمرین دقیقا به سمتی می‌رفتید که نمی‌خواستید به آن بر بخورید. من این پدیده را تمرکز غیرعامدانه می‌نامم. زندگی ما را به سمتی می‌برد که به آن تمرکز کرده‌ایم. ذهن ما در حالت عادی برای فرار از افکار منفی می‌جنگد، اما بهتر است روی افکار مثبت تمرکز کنیم تا طفره رفتن از منفی‌ها. کجا می‌خواهید بروید؟ به کدام هدفتان می‌خواهید برسید؟ از حالا به بعد، به جای اینکه به همه مسائلی که ممکن است شما را به مسیر اشتباه هدایت کنند، فکر کنید، بهتر است بر هدف و افکار مثبت تمرکز کنید.

برای اینکه بتوانید تمرکزتان را حفظ کنید و نیز بتوانید در جهت اهداف‌تان قدم بردارید، باید انرژی و قدرت‌ خود را حفظ کنید. ابتدا روابط‌تان را با آدم های مثبت و افرادی که شما را به سمت موفقیت تشویق می‌کنند، بیشتر کرده و همچنین از افرادی که انرژی‌تان را می‌گیرند، دور بمانید. چه چیزی و یا چه کسانی به شما انرژی می‌دهند؟ فعالیت‌ها، افراد و چیزهایی که به شما حس خوب می‌دهند را مکتوب کنید. سپس برای خود زمانی بگذارید تا در زندگی‌تان از این ها بیشتر استفاده کنید و بتوانید بدون آوردن عذر و بهانه زندگی دلخواه خود را بسازید.

 

منبع:وب سایت ویدا فلاح

درباره ی fixlifeir

همچنین ببینید

چرا کارها را به فردا می اندازیم؟

ساختن واژه ای به نام «فردا» بزرگترین اشتباه انسان بود، تا زمانی که کودک بی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *