خانه / دلایل به تعویق انداختن کارها / چگونه از به تعویق انداختن کارها جلوگیری کنیم؟

چگونه از به تعویق انداختن کارها جلوگیری کنیم؟

«قبل از هرچیز یک هدف داشته باشید،یک هدف مفید و درستی که بی قید و شرط خود را وقف آن کنید.»
جیمز آلن

تعویق، دزد زمان است. همه ما این جمله را بارها و بارها شنیده ایم.دلیل اصلی این که بسیاری از مردم زندگی نومیدانه ای دارند و در شرایط نامناسبی بازنشست می شوند، گرایش به تعویق در میان آن هاست.این کونه نیست که مردم ندانند برای رسیدن به موفقیت چه باید بکنند. بیشتر مردم از مراحلی که باید طی کنند تا زندگی و کار خود را بهبود بخشند، کاملا اطلاع دارند. مشکل این است که دائما دلایلی برای انجام ندادن کارشان پیدا می کنند تا این که دیگر برای انجام آن کار خیلی دیر می شود. به قدری در کارشان امروز و فردا می کنند که دیگر فردایی باقی نمی ماند.

یکی از ارزشمند ترین عادت هایی که می توانید در زندگی خود داشته باشید، حس اضطرار یا یک انگیزه درونی انجام کار است. حس اضطرار مخالف تعویق است و قدرتمندترین عامل برجسته محسوب می شود. حس اضطرار می تواند به اندازه هر عادت دیگری به شما کمک کند.
در خط سرعت حرکت کنید
در یک تحقیق، از ۱۰۴ مدیر عامل درباره ویژگی های خاصی که یک جوان باید داشته باشد تا در شرکت آن ها خیلی زود ترفیع یابد، سوال کردند. یک فهرست از پنجاه ویژگی به آن ها داده شد تا از میان آن ها انتخاب کنند.
جالب این که ۸۴ درصد از آن ها معتقد بودند دو ویژگی از میان پنجاه ویژگی اهمیت بیشتری دارد.
اولین ویژگی به این شکل تعریف شد:«توانایی جدا کردن مسائل مرتبط از نامرتبط.» این مورد، در واقع توانایی تعیین اولویت در استفاده از زمان بود. هر مدیری چنین تجربه ای را داشته که یکی از کارمندانش روی موردی کار کند که در اولویت های پایین باشد و کارهای اولویت بالا را رها کند.بسیاری از سازمان ها کارمندان بسیاری دارند اما همه آن ها کارآمد نیستند، صرفا به این خاطر که بسیاری از این افراد زمان زیادی را روی موارد اولویت پایین صرف می کنند.
ویژگی دوم «توانایی سریع انجام دادن کارها» بود. این توانایی مثل توانایی گرفتن توپ و دویدن بدون تردید یا تاخیر است. همه افراد مایلند کارشان را خوب انجام دهند، اما «راه شکست با مقاصد و نیت ها سنگفرش شده است.» تنها کارها و فعالیت ها اهمیت دارند و تنها این فعالیت ها منجر به تکمیل مهم ترین کارها می شوند.
اعتبار یافتن به خاطر سرعت و قابلیت اطمینان
چه برای یک سازمان کار کنید یا خودتان صاحب شرکتی باشید یا اگر در قسمت فروش هستید، وقتی به سرعت و قابلیت اطمینان در کار مشهور می شوید، دیگر لازم نیست نگران موفقیت،ترفیع و ثروت می توانند بلیط موفقیت خود را بدست بیاورید. وقتی بتوانید کارهای مرتبط را از نامرتبط جدا کنید و کارتان را سریع انجام دهید، به خط مقدم موفقیت و فرصت ها می رسید.

راه های کاهش فقر زمانی
امروزه بزرگترین کمبود در میان کارمندان، کمبود وقت است.مردم دچار فقر زمانی هستند. سازمان ها به افراد یا خدماتی که در زمان آن ها صرفه جویی کند، پول بیشتری پرداخت می کنند. وقتی از شرکت دیگری می خواهید موارد لازم را برای کالا یا خدمات شما فراهم کند، در صورتی که کارخود را سریع انجام دهد، ارزش و احترام بیشتری برای آن قائل می شوید. سرعت پاسخگویی به نیاز را شاخص کیفیت بالای محصول و خدمات می دانیم. افرادی که در کار خود سریع هستند از افرادی که کار می کنند، باهوش ترقلمداد می شوند. ما خدمات آن ها را سریع تر دریافت کرده و با مقاومت کمتر، قیمت بیشتری به آن ها پرداخت می کنیم.
از سوی دیگر، وقتی با سازمانی کار می کنیم که سرعت پاسخگویی و انجام کار آن پایین است، خود به خود احساس می کنیم سازمان مدیریت ضعیفی دارد. تصور می نیم که افراد ناکارآمدی این شرکت را مدیریت می کنند. محصولات این شرکت ارزش کمتری نسبت به محصولات و خدمات شرک هایی دارد که سریع کار می کنند.

اهمیت زمان:
امروزه یکی از جملات و بندهای پایانی در هر قرارداد تجاری این است:«زمان در این قرارداد حائزاهمیت است.» یعنی تعهد به انجام تمام کارها در کمترین زمان ممکن.
یادگیری غلبه بر تعویق، پله اصلی نردبان موفقیت است. بدون این توانایی نمی توانید در کارهایتان به موفقیت برسید . خوشبختانه ، تعویق عادی است که می توان بر «آن غلبه کرد. ایجاد حس اضطرار نیز عادتی است که می توان آن را کسب کرد.

ایجاد حس اضطرار:
هفت مرحله برای برنامه ریزی ذهن با حس اضطرار وجود دارد. این مراحل شما را به غلبه بر تعویق، شروع مهم ترین کارها و ادامه مصممانه کار تا تکمیل آن تشویق می کند.

تعیین اهداف ارزشمند:
اهداف ارزشمندی را برای خود تعیین کنید که شدیدا دوست دارید به آن ها دست یابید.هر انگیزه ای نیاز به «محرک» دارد. یکی از مهم ترین دلایل تعویق این است که فرد هیچ هدف خاصی ندارد تا کار را شروع کرده و تا تکمیل شدنش آن را ادامه دهد.
بسیاری از افراد امروز و فردا می کنند زیرا واقعا نمی خواهند آن کار را انجام دهند. در نتیجه، از هر توجیهی برای تاخیر در آغاز کارشان استفاده می کنند. جهت مقابله با این موضوع، می توانید اهداف خود را به عنوان یک محرک بکار برید. هرچه اهداف بیشتری داشته باشید، احتمال به تعویق انداختن کارهایی که برای رسیدن به موفقیت ضروری است، کمتر می شود. وقتی اهداف زیادی برای خود تعیین می نمایید، از قانون کارآمدی اجباری پیروی می کنید. می بینید که سریع تر حرکت کرده و کارآمد تر عمل می کنید، چون کارهایی زیادی دارید که باید در زمان محدودی انجام شوند.

کارهای خود را تکمیل شده تصور کنید:
ذهن خود را به گونه ای برنامه ریزی کنید که با تصور مداوم کارهای تکمیل شده خود، بر تعویق غلبه کنید. تصور کنید به اهدافتان دست یافته اید. تجسم کنید که چه احساسی نسبت به کارهای تکمیل شده خود خواهید داشت. رضایتی را که از تکمیل شدن کارها حس خواهید کرد، تجسم نمایید. هرچه احساس رضایت ذهنی شما لذت بخش تر باشد، تمرکز بیشتری خواهید داشت.هرچه وضوح بیشتری نسبت به کارهای تمام شده خود درذهن داشته باشید، انرژی بیشتری خواهید داشت. تصاویر ذهنی واضح ازآینده مطلوب ، ذهن شما را هوشیارتر می کند اجازه می دهد بهتر تمرکز کنید.

برای مثال، اگر یک هدف درآمدزا داشته باشید که بخواهید در مدت زمان مشخصی به آن برسید و تصور کنید با پول اضافی خود چه کارهای لازم جهت دستیابی به هدفتان یافته اید. هر مرتبه که کار خود را تمام شده تصور می کنید، شدت اشتیاق خود را افزایش داده تصمیم خود را مستحکم تر می کنید.
بنابراین اراده خود را برای انجام کارهای لازم جهت تبدیل کردن تصویر ذهنی به موقعیت بهبود خواهید داد.

از جملات مثبت استفاده کنید:
از قدرت جملات مثبت برای برنامه ریزی حس اضطرار در ضمیر ناخودآگاه خود استفاده کنید. در آغاز هرکارمهمی، این جمله را با خود تکرار کنید:«الان انجام بده!الان انجام بده!الان انجام بده!»

ضرب الاجل هایی را برای خود تعیین کنید:
برای مهم ترین کارهای خود ضرب الاجل هایی را تعیین کنید. برای خود حد نصابی مشخص نمایید. به دیگران بگویید ظرف مدت زمان خاصی کارتان ر انجام خواهید داد. خواهید دید که گفتن به دیگران تا چه حد به شما انگیزه می دهد. همه ما به سختی کار می کنیم تا به گفته خود پایبند باشیم و دیگران را ناامید نکنیم. اغلب، قول دادن به دیگران برای تکمیل کار تا یک زمان مشخص از قول دادن به خودتان تاثیر بیشتری دارد.همچنین تعیین یک ضرب الاجل مشخص، کارها و اهداف شما را در ضمیر ناخودآگاهتان برنامه ریزی می کند. سپس متوجه یک انگیزه درونی برای انجام کار خواهید شد. وقتی برای خود ضرب الاجلی تعیین می کنید، ضمیر ناخودآگاه شما خود به خود گرایش به تعویق را ایجاد می کند.

اجتناب از توجیه کردن:
به نظر می رسد همیشه تعویق با توجیه همراه بوده است. و توجیه را به بهترین شکل می توان به این صورت تعریف کرد:«تلاش جهت ارئه تفسیری مطلوب از نظر اجتماع، برای کاری که از نظر اجتماعی غیر قابل قبول است.»
توجیه در واقع توضیح و بهانه آوردن برای رفتاری بی حاصل است. افرادی که امروز و فردا میکنند، همیشه معتقدند آن چه را که به آن فکر می کنند، دلیل خوبی برای خلاص کردن خودشان است. هرگز راحتی توجیه آوردن را نپذیرید. خود را متعهد به تکمیل کار در زمان تعیین شده کنید و سپس پل های ذهنی را بسوزانید. حتی از بررسی احنمال کار نکردن خود اجتناب کنید. هرگز به دنبال دلایلی برای توجیه تکمیل نکردن کار خود نباشید.

برای تکمیل کاربه خود پاداش دهید:

یک سیستم پاداش دهی برای خود بسازید. برای تکمیل موفقیت آمیز هر بخش از کار و به اتمام رساندن کل کار به خود پاداش دهید. می توانید طوری برنامه ریزی کنید که برای شروع کار اشتیاق داشته باشید و تا پایان به آن ادامه دهید. فقط در هر مرحله به خود پاداش دهید.

در روانشناسی رفتار، به این کار شرطی سازی کنش گر(عامل) می گویند.از این تکنیک برای آموزش انسان و حیوانات استفاده می شود. رفتار انسان با طراحی یک نتیجه یا پیامد خاص که در تمام عملکردهای فرد دیده می شود، شکل می گیرد. پاداش ها به تقویت و تشویق رفتارهای خاص کمک می کنند.تنبیه ، مانع آن رفتارها می شود. طی زمان، عادت های افراد می تواند با تکرار پاداش شکل بگیرید یا واکنش هایشان اتوماتیک شود.

استفاده ازپاداش برای ایجاد عادتهای مثبت:
وقتی یک سیستم پاداش دهی می سازیدوخود را ملزم بهتکمیل کاروبخش های مختلف آن می کنید،سرانجام می بینید انگیزه درونی برای شروع کار واتمام آن را دراختیار دارید.از یک جهت،توجه شما از دشواری کار به لذت انجام آن ودریافت پاداش معطوف می شود.

مسئولیت کامل تکمیل کار را برعهده بگیرید.:
با پذیرش مسئولیت صددرصد تکمیل کار طبق برنامه،رفتارخود را برای غلبه بر تعویق برنامه ریزی کنید.فقط به خود بنگرید.تنها بر توانایی خود تکیه کنید.مهم نیست چه مانعی بر سر راهتان است،راهی را برای رفع آن پیدا کنید.بهانه نیاورید.قبول مسئولیت کامل نتایج وفرار نکردن برابر با پاگذاشتن بر آتش است.شگفت آوراست که وقتی بهانه ها ودلایل طفره رفتن از کار راحذف می کنید،تا چه اندازه می توانید کار انجام دهید.
برگرفته از کتاب قدرت زمان .برایان تریسی .مترجم یلدا بلارک.نشر اشکذر.

منبع: مرکز مشاوره و روان درمانی راز

گرداوری:afgsaa.net

درباره ی fixlifeir

همچنین ببینید

4 سوال برای مقابله با به تعویق انداختن

به تعویق انداختن همچون صدایی در سر شما است که شما را با بهانه‌هایی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *